Korony i mosty kompozytowe na podbudowie metalowej

Korony  i mosty kompozytowe na podbudowie metalowej to nie tylko alternatywa cenowa dla stałych uzupełnień tego typu licowanych ceramiką dentystyczną. Kompozyt, poprzez swoje parametry fizyczne, pozwala zastosować prace stałą tam, gdzie licowanie porcelaną zdecydowanie będzie przeciwwskazane.

Ceramage firmy Shofu poprzez kompozycję żywicy i wypełniacza ceramicznego o gradacji "nano" łączy wytrzymałość mechaniczną z odpowiednią twardością dopasowaną do twardości szkliwa. Pozwala to wykonać prace protetyczne o estetyce koron i mostów licowanych porcelaną, lecz właściwie nieabrazyjnych dla zębów własnych. Ma to kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy zęby przeciwstawne cechują się bardzo dużym starciem szkliwa i zębiny.  Zastosowanie tego rodzaju prac pozwoli zachować te zęby.

Dodatkowo kompozyt Ceramage poprzez swoją elastyczność bardziej nadaje się do licowania w przypadku bardzo długich przęseł metalowych, gdzie występuje moduł ugięcia w czasie żucia[1]. W odróżnieniu od porcelany kompozyt ugina się wraz z konstrukcją, co zapewnia trwałość takich uzupełnień.


 Źródło

  1. Deliperi S, Bardwell D N, Colana C: Reconstruction of devital teeth using direct fiber-reinforced composite resins: A case report. J Adhes Dent 2005, 7, 2: 165-171.